Diagnoza intelektu to badanie, które pozwala określić iloraz inteligencji oraz funkcjonowanie poznawcze dziecka. Na jego podstawie uzyskujemy informacje o sprawności umysłowej dziecka, jego mocnych i słabych stronach, poziomie rozwoju oraz o zdolnościach i umiejętnościach takich jak:
- zdolności wzrokowo-przestrzenne,
- koordynacja wzrokowo-ruchowa,
- myślenie logiczne i arytmetyczne,
- pamięć,
- wiedza ogólna,
- znajomość słownictwa.
Diagnoza intelektu obejmuje trzy spotkania :
- Spotkanie z diagnostą, w trakcie którego zbierane są informacje dotyczące rozwoju dziecka oraz jego funkcjonowania w wielu sferach rozwoju (komunikacja, rozwój społeczny, zabawa i wiele innych) – trwa ok. 1h.
Na to spotkanie należy dostarczyć całą posiadaną dokumentację dziecka np. książeczkę zdrowia, posiadaną dokumentację medyczną, opinie od lekarzy specjalistów, dokumentację pedagogiczną i psychologiczną (np. opinię psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną, diagnozę SI- oczywiście o ile taką dokumentację rodzic posiadają), opinie wychowawców i nauczycieli (np. opinie z przedszkola/szkoły). - Badanie dziecka testem do mierzenia inteligencji, w którym odpowiada ono na pytania i wykonuje zadania manualnie. Przeciętnie badanie trwa od 1,5-2h.
- Spotkanie, w ramach którego przekazane i omówione zostają wyniki diagnozy wraz z opinią. Na tym spotkaniu rodzice mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dowiedzieć się o możliwościach uzyskania pomocy (w razie potrzeby), zostać skierowani na odpowiednią terapię (jeśli dziecko wymaga wsparcia w pracy nad obszarem intelektualnym).